کانون – دکتر قاسم شعله سعدی- در وضعیت حساس و اضطراری امروز ایران چه باید کرد؟- دو شنبه ۸ نوامبر ۲۰دکتر قاسم شعله سعدی

قاسم شعله سعدی در سال ۱۳۳۳ در خانواده ای کشاورز در کنار آرامگاه سعدی شیرازی متولد شد و از شش هفت سالگی در کنار تحصیل در مزرعه کار کرد مدتی در دوران جوانی راننده تاکسی بود.
پس از اخذ دیپلم متوسطه در رشته حقوق قضایی پذیرفته و کارشناسی حقوق را ‌در کمتر از سه سال گرفت.
پس از انقلاب ۱۳۵۷ پیشنهاد پست دادستانی انقلاب شیراز را نپذیرفت و همراه همسر و فرزندش در ۲۳ اردیبهشت ۱۳۵۸ یعنی حدود سه ماه پس از انقلاب برای ادامه تحصیل با خرج و هزینه شخصی خود و بدون هیچگونه بورسی به فرانسه رفت و در دانشگاه حقوق ، اقتصاد و علوم اجتماعی پاریس پذیرفته شد کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته علوم سیاسی اخذ نمود.
در حین تحصیل در دو رشته علوم سیاسی و حقوق مسئولیت دعاوی بین المللی ایران در کشورهای جهان را به عهده گرفت و در دیوان لاهه نیز از حقوق ایران در مقابل امریکا دفاع کرد از سال ۱۳۶۳ به ایران برگشت و به مدت سه سال در دانشکده حقوق دانشگاه شیراز به تدریس حقوق بین الملل پرداخت و سپس به تهران رفت و ابتدا در دانشگاه تربیت مدرس و سپس در دانشگاه تهران به مدت ربع قرن به تدریس روابط بین الملل در دوره کارشناسی ارشد و دکترا پرداخت.
در مجلس سوم و چهارم نماینده مردم شیراز در مجلس بود در این دو دوره نمایندگی حتی حقوق خود را از مجلس نگرفت و بخاطر مواضع تند از تایید صلاحیت او جلو گیری نمودند.
در مجلس چهارم به اتهام رهبری قیام مردم شیراز توسط قوه قضاییه تحت تعقیب قرار گرفت و در مجلس هم به همین اتهام نسبت به اعتبارنامه او اعتراض شد بعد از رد صلاحیت او را در لیست قتلهای زنجیره ای قرار دادند
وی در ۱۴ آذر ۱۳۸۱ با انتشار نامه سرگشاده خامنه ای را رهبر غیر قانونی و مرجعیت مذهبی او را قلابی خواند و سیاستهای داخلی و خارجی او را رد کرد.
پس از انتشار آن نامه دستگیر و روانه زندان شد و در زندان مورد شکنجه قرار گرفت به نحوی که به نخاع وی آسیب رسید.طی سه دهه .گذشته در ایران مبارزه کرده و بارها به زندان رفته نهایتا پس از ۲۸ سال تدریس او را از دانشگاه اخراج نمودند
در ۲۶ مرداد۱۳۹۷ با انتشار کلیپی با بی لیاقت خوندن دولت و بی کفایت خواندن مجلس که حاکمیت ملی را از بین برده و حتی قادر به تامین تمامیت سرزمینی در خصوص دریای مازندران نبودند اعلام کرد که فردا جلو مجلس میرود تا پرچم مخالفت با نظارت استصوابی را بدوش گیرد و فردای آن روز به جلو مجلس رفت و باز داشت شد ابتدا به زندان فشافویه سپس به زندان سپاه پاسداران و نهایتا به زندان اوین منتقل و ابوالقاسم صلواتی وی را به ۶ سال حبس محکوم کرد.
در سال ۱۳۹۰ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران مجددا به یک سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد و در سال ۱۳۹۹توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به دو سال حبس محکوم شد و در سال ۱۳۹۶ و به دنبال انتشار نامه سرگشاده به رییس قوه قضاییه و اعتراض به سلطه نهادهای امنیتی بر دستگاه قضا و غیر قانونی خواندن حبس خانگی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱۸. ماه حبس محکوم شد

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Google Translate